ANKARALI ECZACILARA “KOOPERATİF GİRİŞİMCİLİĞİ” EĞİTİMİ VERİLDİ

“Türkiye Kooperatifçilik Stratejisi ve Eylem Planı”nda yer alan 3.7. numaralı “ Kadınlarımızın girişimcilik kabiliyetlerinin arttırılması ve ekonomide bir aktör olarak yer almalarının sağlanması için kooperatifler çatısı altında örgütlenmeleri yönünde çalışmalarda bulunulması”,  “2.2- Kooperatif Girişimciliği Eğitim Projesi (KGEP) çalışması yapılarak uygulamaya konması, “2.3- Kooperatif denetim ve yönetim kurulu üyelerine eğitim ve sertifikasyon zorunluluğu getirilmesi” eylemleri doğrultusunda sürdürülen eğitim faaliyetlerine bir yenisi daha eklenmiştir.
T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü, Alman Kooperatifleri Konfederasyonu Türkiye Temsilciği ve Ankara Eczacı Odası işbirliğiyle 18-21 Ağustos 2014 tarihlerinde Ankara Eczacı Odası’nda gerçekleştirilen eğitime, Ankara’da kurulu bazı kadın kooperatiflerinin yöneticileri ve ortakları ile Ankara Eczacı Odası üyeleri katılım sağlamıştır.
Eğitim programının açılışında Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü Denetim Dairesi Başkanı Sn. Naide İNAN, Ankara Eczacı Odası Başkanı Sn. Süleyman GÜNEŞ ve DGRV Türkiye Koordinatörü Sn. İfakat GÜRKAN konuşma yapmıştır.
Kooperatifçiliğin temel felsefesinin yanı sıra uygulamada kooperatiflerin işleyişi, organları, finansmanı ve yasal prosedürler gibi birçok hususta detaylı bilgi verilen eğitimlerde katılımcılara aynı zamanda girişimcilik, üretim ve pazarlama ile lider yöneticilik eğitimleri de verilmiştir.
4 gün süren eğitimlerde Ankara Eczacı Odası üyelerine tür olarak Ecza Kooperatifleri tanıtılarak eczacılık sektöründe kooperatifleşme yoluna gidilmesinin ekonomik ve sosyal açıdan avantajları anlatılmıştır.
Eğitimlerin sonucunda yaklaşık 50 kooperatifçilik girişimci adayına “Kooperatif Girişimciliği Eğitimi Katılım Belgesi” verilerek program sonlandırılmıştır.