Bakan Nurettin Canikli Avrupa Karşılıklı Garanti Kuruluşları Birliği Genel Kurulu’nda Konuştu 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli TESKOMB ev sahipliğinde İstanbul'da yapılan Avrupa Karşılıklı Garanti Kuruluşları Birliği  (AECM) Genel Kuruluna katıldı. Burada  konuşan Bakan Canikli, esnaf ve sanatkara finansman sağlanamazsa, esnaf ve sanatkarın adeta ölüme terkedilmiş olunacağını söyledi.
 
 

2002 yılında bütçedeki her 100 liranın 45 lirasının faiz ödemeleri için ayrıldığını, o dönemde faiz geliri elde edenlerin 70-80 bin kişi civarında olduğunu belirten Bakan Canikli, yani yıllık bütçenin yüzde 45'inin 80 bin kişiye, yüzde 55'inin ise 73 milyona aktarıldığını anlattı.

Bugün itibariyle ise bütçenin sadece yüzde 12'sinin faize aktarıldığını, geriye kalan yüzde 88'inin ise toplumun ihtiyaçları için kullanıldığını vurgulayan Canikli, 2002 yılından 2014'e kadar geçen sürede bütçede sadece savunma ile faiz harcamalarının yüzdesinin azaldığını, bunun gerçek anlamda bir başarı hikayesi olduğunu belirterek, TESKOMB'un 2002'de 63 bin esnafa 100 milyon dolarlık kredi kullandırma kapasitesi olduğunu, bugünse 400 bin kişiye 7,8 milyar dolara yükseldiğini anlattı.

Borçlarını zamanında ödeyemeyen ve borcu TESKOMB tarafından üstlenilen yaklaşık 91 bin esnaf ve sanatkarın önündeki tıkanıklığın, birliğin 15 gün önce aldığı bir kararla aşıldığını ve 860 milyon liralık borcun 400 milyon liralık faiz kısmının TESKOMB tarafından tamamen silindiğini aktaran Nurettin Canikli, birliğin bir yapılandırma imkanı sunduğunu, bu uygulamadan kefil olanlarla birlikte yaklaşık 230 bin kişinin yararlandığını dile getirdi.

Bunun büyük bir başarı olduğunu vurgulayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Kolay değil, devlet bile bu tür yapılandırmaları yaparken zorlanıyor" dedi. Canikli, önümüzdeki dönemde 81 ilden 81 esnaf ve sanatkar için kendi alanlarıyla ilgili dünyanın değişik ülkelerinde bir ziyaret planladığını ifade etti.

Konuşmanın ardından TESKOMB Başkanı, Bakan Canikli ile AECM Başkanı'na günün anısına birer hediye sundu.