ÇORLU’DA “ENERJİ KOOPERATİFLERİ” ve “İŞÇİ KOOPERATİFLERİ” HAKKINDA TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bakanlığımız Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından Çorlu Kültür Merkezinde  “Sanayi Sektörünün Talepleri ve Kooperatifçilik ” konulu toplantı gerçekleştirildi. Tekirdağ Valisi Mehmet CEYLAN’ın katılım sağlayarak bir konuşma yaptığı toplantıya; Milletvekilleri, Kaymakamlar, yerel yöneticiler ve çok sayıda kooperatif ortağı katılım gösterdi. Toplantının açılış konuşmasını Çorlu Koordine Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Zeki DOBRUCALI yaparak, yöneticisi olduğu kooperatif hakkında bilgi verdi. Toplantıya katılım sağlayan Tekirdağ Milletvekili Metin AKGÜN’de konuşmasında kooperatifçiliğin önemine vurgu yaptı.  
Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami SEYMENOĞLU kooperatifçiliğin önemini anlatan kısa tanıtım filmi sonrasında yaptığı konuşmada, başarılı kooperatif örnekleri üzerinden kooperatiflerin Türkiye’de ekonomik faaliyetlerine dikkat çekerek “Bugün bölgemizde Trakya Birlik’i bilmeyeniniz var mı? Yok. Bugün ayçiçeğinin yüzde 30’unu satın alıyor bir kooperatif. Panko Birlik’i bilmeyeniniz var mı? Biraz reklam olacak ama “Torku” markasını oluşturdu. Tarım Kredi, ülkemizde binlerce çiftçimize kredi veriyor. Yılda beş altı milyar veriyorlar. Kredi Kefalet Kooperatifleri esnafımız için bir can simidi. Yılda 13 milyar lirayı kredi olarak veriyor. Bu kadar başarılı olan kooperatif örnekleri varken biz gidip de yapı kooperatiflerinin olumsuz algısı üzerine kooperatifçiliği bina edemeyiz.” dedi.
Toplantıda, Genel Müdürlüğümüzden Mühendis Dr. Hayati BAŞARAN’ın “Kooperatifçiliğe Genel Bakış”, Gümrük ve Ticaret Uzmanı Gülsüm Gözde AYANOĞLU’nun “Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri”  ve Gümrük ve Ticaret Uzmanı Ayşen ÇATAK’ın “İşçi Kooperatifleri” konulu sunumları yer aldı. Toplantı, katılımcılara plaket töreni ile sona erdi.