Kooperatifler Aracılığı ile Coğrafi İşaretli Ürünlerin Tescili, Korunması ve Pazarlanması Projesi Kapsamında Trabzon ve Rize İllerinde Toplantı ve Ziyaretler Yapıldı

Kooperatifler Aracılığı ile Coğrafi İşaretli Ürünlerin Tescili, Korunması ve Pazarlanması Projesi kapsamında Bakanlığımız ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) arasında 17 Şubat 2018 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde 5 - 6 Mart 2018 tarihlerinde Trabzon ve Rize İllerinde coğrafi işaret tescili almış ve bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla bir program kapsamında görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Genel Müdürlüğümüzden Daire Başkanı Seçkin CENKIŞ başkanlığında dört personelin ve DOKA’dan üç personelin katılımıyla gerçekleşen programa Trabzon ve Rize Ticaret İl Müdürleri de katılım sağlayarak katkı sunmuşlardır.
Programın Trabzon’da gerçekleşen ilk gününde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası, Maçka Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Yomra Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Tonya Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yetkilileri ile bir araya gelinmiştir. Toplantının ardından Sürmene Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın ev sahipliğinde Sürmene Bıçağının geleneksel ve endüstriyel üretimi yerinde incelenmiş ve üretim yöntemleri ile üretim miktarı hakkında bilgi alınmıştır. Toplantının Rize ilinde gerçekleşen ikinci gününde ise S.S. Rize İkizdere Anzer Balı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Rize Bezi üreticileri ve Rize Valiliği yetkilileri ile toplantılar yapılmıştır. 
Program kapsamında gerçekleşen toplantılarda katılımcılara coğrafi işaretlerin önemi ve kooperatifçilikle ilişkisi konusunda sunumlar yapılmıştır. Yine katılımcıların;
 

  • Coğrafi işaret tescilinden beklentileri,
  • Coğrafi işaret tescilinde mevcut durum hakkındaki fikirleri,
  • Coğrafi işaret tescilinin faydalarını artırmak için yöntem önerileri,
  • Coğrafi işaret tescilinin nasıl yönetilmesi gerektiği hakkındaki önerileri,
  • Coğrafi işaret tescilinden etkilenen tarafların işbirliğinin geliştirilmesi hakkındaki önerileri

alınarak mevcut durumun tespit edilmesi ve önerilerin saptanması amaçlanmıştır.

Proje kapsamında bu ve bundan sonraki toplantı ve ziyaretlerde elde edilen bilgi ve görüşler raporlanarak işbirliği protokolü kapsamında uygulanacak strateji ve eylem planının hazırlanmasında kullanılacaktır.