Tunus UZK Heyeti Ülkemizde Ağırlandı

Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK) Başkanlığını yürüten Müsteşar Yardımcısı Neşet AKKOÇ başkanlığındaki heyetin 18-20 Ağustos 2014 tarihlerinde Tunus’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında 15-17 Eylül 2014 tarihlerinde Tunus UZK Heyeti ve Tunus Ankara Büyükelçisi İstanbul’da ağırlandı.
Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK)’nin kurucu anlaşması olan “Uluslararası Zeytinyağı ve Sofralık Zeytin Anlaşması”nın 31 Aralık 2014 tarihinde sona erecek olması nedeniyle UZK Başkanı koordinasyonunda yürütülen yeni anlaşma çalışmaları kapsamında Tunus Cumhuriyeti yetkilileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmelerin ana konusunu oluşturan yeni anlaşmayla ilgili olarak maddeler bazında yürütülen çalışma sonucunda ortak bir metin üzerinde anlaşmaya varılmıştır.İkili görüşmelerde Tunus ve Türkiye arasındaki tarihi ve kadim ilişkiler hatırlatılarak işbirliğinin tüm alanlarda geliştirilerek sürdürülmesi kararlaştırıldı. 
Programın ikinci gününde Bursa’ya hareket edilerek ülkemizin en büyük sofralık zeytin üreticisi olan Marmarabirlik ziyaret edilmiştir. Marmarabirlik yetkilileri tarafından yapılan sunum sonrasında üretim tesisleri ve lisanslı depo gezilmiştir.
Marmarabirlik tesislerini dikkatle inceleyen Tunus Heyeti, sektörel işbirliğinin sağlanması konusunda taleplerini ifade etmiştir.

 
Misafir heyete Bursa’da Tophane, Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, tarihi çarşı; İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı, Taksim, Kapalı Çarşı, Sultanahmet ve Ayasofya gibi tarihi ve kültürel mekanlar da gezdirilmiştir