ULUSAL ZEYTİNYAĞI KALİTE YARIŞMASI ÖDÜLLERİ OLİVTECH FUARI’INDA SAHİPLERİNİ BULDU

Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK) 2016 yılında aldığı karar kapsamında üye ülkelerdeki zeytinyağı kalitesinin artırılması ve kalite bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla ulusal bazda düzenlenecek olan kalite yarışmalarını destekleme kararı almıştı. Delegasyonumuzun girişimleri neticesinde ilki 2017 yılında Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi tarafından ülkemizde düzenlenen Ulusal Zeytinyağı Kalite Yarışması'nın bu yıl ikincisi gerçekleştirilmiştir.
Uluslararası jüri tarafından "yoğun meyvemsilik", "orta meyvemsilik", "hafif meyvemsilik" ve "olgun meyvemsilik" olmak üzere dört farklı dalda değerlendirilen ülkemiz zeytinyağlarından  ödüle hak kazanan 13 firmanın madalyaları 9-12 Mayıs 2018 tarihlerinde İzmir'de 8'incisi düzenlenen OLIVTECH Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı'ndaki ödül töreninde sahiplerine takdim edildi.
Bahse konu ödül töreni ve fuara iştirak vesilesiyle 10 Mayıs 2018 tarihinde Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin tesisleri, Alaşehir Ticaret Borsası ve Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin tesislerine Müsteşar Yardımcımız Sayın Sezai UÇARMAK başkanlığında bir ziyaret gerçekleştirilerek yerinde incelemeler yapılmıştır.
11 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşen ödül törenine bakanlığımızı temsilen Müsteşar Yardımcımız Sayın Sezai UÇARMAK, Daire Başkanı Seçkin CENKIŞ, Uzman Mehmet HACILARLI katılım sağlamıştır. Sayın Müsteşar Yardımcımız ve Daire Başkanımız ödüle hak kazanan yarışmacılara belgelerini ve madalyalarını takdim etmiştir.
Konuşmasında zeytin ve zeytinyağı piyasasının ciddi sorunlarla boğuştuğunu ifade eden Sayın Müsteşarımız şunları kaydetti:
"Tağşişin çok yaygın olduğu zeytinyağı pazarı ve üretiminin mutlaka kontrol altında tutulması gerekir. Hem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza hem de ticaretiyle uğraşan bizim Bakanlığımıza ciddi görevler düşüyor. Mutlaka bu yarışmanın düzeyli şekilde devam etmesinde yarar var. Çünkü zeytinyağı konusunda farkındalığın artmasını sağlıyor. Ekonomik durum geliştikçe insanların farkındalığı artıyor. Zeytinyağı ile tanışıyor, sonra markaya, yağın kalitesine bakmaya çalışıyor."
Fuar stantlarını ziyaret eden heyet, firmaların görüş ve önerilerini dinleyerek sektörün problemlerine çözüm yolları bulma noktasında faydalı istişarelerde bulunmuştur.

Ek: Ödüle Hak Kazanan Firmaların Listesi (2018)