ULUSLARARASI ZEYTİN KONSEYİ 108’İNCİ OTURUMU MADRİD’DE DÜZENLENDİ

UZK Üyeler Konseyi 108’inci Oturumu Madrid’de yer alan UZK’nın Genel Merkezinde 19 – 23 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Oturuma ülkemiz Delegasyonu adına Ticaret Uzmanları Mehmet HACILARLI ve Yunus Emre KARAN katılım sağlamıştır.
Oturum kapsamında Üyeler Konseyi Genel Kurulu, Teknoloji ve Çevre, İdari ve Mali İşler, Ekonomi ve Tanıtım, Kimya ve Standardizasyon Komiteleri Toplantıları, “Zeytin Ağacı ve Çevre” konulu çalıştay, Dünya Zeytin Günü kutlaması ve resepsiyonu düzenlenmiştir.
Toplantılar kapsamında 2019 yılı bütçesi revize edilmiş, bazı teknik kararlar ile mevzuatın güncellenmesi çalışmaları kapsamında Mali Prosedürler güncellenerek Üyeler Konseyi tarafından kabul edilmiştir. UZK’nın önümüzdeki 2 ve 4 yılı için öncelikli strateji ve faaliyetlerin belirleneceği stratejik plan üzerine çalışmalar yapılmıştır.
Delegasyonumuzun girişimleri sonucunda Dünya Zeytin Günü kutlamalarına ilişkin hibe başvurularından ikisi (Aydın, İzmir) kabul edilmiştir. Kutlamalar vesilesiyle zeytinyağında farkındalığın artırılması ve kaliteli zeytinyağı üretim ve tüketiminin teşviki sağlanacaktır.
Ayrıca, önceki yıllarda her yıl UZK tarafından Madrid’de düzenlenen “Zeytinyağı Duyusal Analiz Panel Liderliği Eğitimi”nin ilk kez Türkiye’de Ulusal Zeytin Konseyi koordinasyonunda İzmir’de düzenlenmesi kararı alınmıştır. 64.000 Avro bütçeli eğitim sayesinde ülkemiz zeytinyağı kalitesinin artırılması ve dünyanın farklı ülkelerinden gelecek tadım paneli liderleri vasıtasıyla ülkemiz zeytinyağlarının dünyaya tanıtılması hedeflenmektedir.