Uluslararası Zeytin Konseyi İcra Direktörü’nün Ankara Ziyareti

            Birleşmiş Milletler çatısı altında yer alan ve zeytincilik alanında faaliyet gösteren hükümetlerarası tek uluslararası örgüt olan Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK)’nın İcra Direktörü Sn. Abdellatif GHEDIRA ve İcra Direktörü Yardımcısı Sn. Mustafa SEPETÇİ 18 Ekim 2018 tarihinde resmi temaslarda bulunmak üzere delegasyonumuzca ülkemizde ağırlandılar. Bu kapsamda ilk olarak, Genel Müdürümüz Sn. Arif Sami SEYMENOĞLU UZK nezdinde ülkemizin Delegasyon Başkanı olarak kendilerini kabul ettiler. Yapılan görüşmelerde önümüzdeki ay gerçekleştirilecek UZK’nın Genel Kuruluna ilişkin gündemde olan konular kapsamlı olarak masaya yatırıldı. Önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek UZK İcra Direktörü ve Yardımcılarının belirleneceği seçimlerde hâlihazırda görevde temsilcileri bulunan Türkiye ve Tunus arasında karşılıklı işbirliği yapılmasına yönelik uzlaşıya varıldı.
            Genel Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen görüşmeleri müteakiben, Sn. İcra Direktörü ve Yardımcısı Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Sn. Özkan KAYACAN ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) Daire Başkanı Sn. Ercan TÜRKTEMEL ile Genel Müdürlüğümüzde görev yapan ticaret uzmanlarının eşliğinde görüşmeler gerçekleştirildi. İspanya ve Fas’ın ardından üçüncüsü UZK nezdinde kabul edilen ve hibe desteği sağlanan proje kapsamında İzmir’de Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü bünyesinde kurulan Dünya Zeytin Koleksiyonu’nun güncel durumunun da görüşüldüğü toplantıda tarafından daha yoğun bir işbirliğinin sağlanması hususunda fikir teatisinde bulunuldu.
            Tarım ve Orman Bakanlığı programı sonrasında Bakan Yardımcımız Sn. Fatih METİN, Sn. İcra Direktörü ve Yardımcısını makamlarında ağırladılar. Oldukça olumlu bir atmosferde geçen görüşmede Bakan Yardımcımız UZK nezdinde yaşanan güncel gelişmeler hakkında bilgilendirildi ve kendilerince Tunuslu İcra Direktörü tarafından da ifade edilen Türkiye ile Tunus arasında Konsey nezdinde yapılan işbirliğinin arttırılması hususuna tam destek verildi. Görüşme kapsamında son olarak karşılıklı olarak hediyeler takdim edildi.