2017 Türkiye II. Kooperatifler Fuarı Kapsamında Kooperatif Ürünlerinin Pazarlanmasında ve Kooperatifler Arası Ticaretin Geliştirilmesinde Temel Stratejiler ve Dünya Örnekleri” Paneli Düzenlendi

Bakanlığımız öncülüğünde 7-10 Aralık 2017 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası Kongre ve Sergi Merkezinde düzenlenen “II. Türkiye Kooperatifler Fuarı” süresinde kooperatifçiliğin derinlemesine ele alındığı altı panel düzenlendi.
Esnaftan çiftçiye, girişimciden tüketiciye kadar çok çeşitli kitleleri bir araya getiren, kooperatiflerin buluşma noktası olan bu Fuarda ilk olarak “Kooperatif Ürünlerinin Pazarlanmasında ve Kooperatifler Arası Ticaretin Geliştirilmesinde Temel Stratejiler ve Dünya Örnekleri” başlıklı panel gerçekleştirildi.
7 Aralık 2017 Perşembe günü düzenlenen ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Hüseyin POLAT’ın oturum başkanlığını üstlendiği panelde; Avrupa Kooperatifler Birliği Başkan Yrd. Vania BOYUKLİEVA, Rusya Federasyonu Tüketim Kooperatifleri Merkez Birliği CEO’su Nikita Goldsmit, Çin Kooperatifler Birliği (ACFSMC) Temsilcisi Liu TING, Marmarabirlik Kooperatiflerle İlişkiler ve Koordinasyon Müdürü Sinan Solmaz, Pankobirlik Yatırım ve Proje Müdürü Turgut AĞIRNASLIGİL, Tariş Zeytin-Zeytinyağı TSK Birliği Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hakkı Çetin ve Trakyabirlik Mamul Satış ve Bayilik Organizasyon Müdürü Uğur GÖÇMEZ sunum yaptı.
Panele katılan yabancı konuşmacılar ülkelerindeki kooperatifçilik uygulamalarına ilişkin istatistiki bilgiler eşliğinde açıklamalarda bulundular. Marmarabirlik, Pankobirlik, Tariş Zeytin-Zeytinyağı Birliği ve Trakyabirlik temsilcileri ise etkin pazarlama, markalaşma, başarılı uygulamalar, kurumsal yapıların etkinliği, üst örgütlenmenin önemi üzerine sunum eşliğinde detaylı beyanat verdi.