2017 Türkiye II. Kooperatifler Fuarı Kapsamında “Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatiflerinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” Paneli Düzenlendi

Bakanlığımız öncülüğünde 7-10 Aralık 2017 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası Kongre ve Sergi Merkezinde “2017 Türkiye II. Kooperatifler Fuarı” düzenlendi. Fuar kapsamında, katılımcıların kooperatifçilikle ilgili bilgilerinin artırılması, başarılı yurt içi ve yurtdışı örneklerinin anlatılarak kooperatifler arası işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla altı panel düzenlendi.
8 Aralık 2017 Cuma öğleden sonra düzenlenen oturumda finansmandan yabancı kooperatif örneklerine elektrik piyasası mevzuatından yeni kurulan enerji kooperatiflerine kadar pek çok temsilci konuşmacı olarak yer aldı. Özellikle enerji kooperatiflerinin Türkiye’de uygulanabilirliğinin tartışıldığı oturumda kooperatif yatırımlarının desteklenebileceği çeşitli finansman modelleri üzerine de sunumlar yapıldı.
Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mustafa ÇALIŞKAN’ın başkanlığını yaptığı oturumda konuşmacı olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Elektrik Piyasası Daire Başkanlığı Piyasa İzleme ve Mevzuat Grup Başkanı Dr. Mustafa GÖZEN DenizLeasing Kurumsal ve Ticari Satış Bölüm Müdürü Barış YILMAZ, Danimarka Folke Center’dan Adrodit Kardelen ADSAL, Raiffeisenbank Lorup EG Yönetim Kurulu Üyesi Jürgen SCHENZEL, International Young Professionals Foundation (Australia) Başkanı Rosen DİMOV, Kayseri Mobilyacılar Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi Müdürü Ercan SARIKAYA, İzmir Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi Müdürü Çağlar KALKAN, Yeşil Düşünce Derneği Başkanı Sevil TURAN yer aldı.