ERZURUM’DA KOOPERATİFÇİLİĞİ KONUŞTUK

Genel Müdürlüğümüz organizasyonu olarak Erzurum Ticaret İl Müdürlüğü tarafından koordine edilen "Kooperatifçilik Sempozyumu" 2 Şubat 2018 günü Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Açılış konuşmasını Genel Müdürümüz Arif Sami SEYMENOĞLU’nun yaptığı Sempozyuma; Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa ILICALI, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI ile Erzurum’da bulunan üniversitelerin yöneticileri, öğretim görevlileri, öğrencileri, ilçe belediye başkanları, çok sayıda muhtar, çiftçi ve hayvan yetiştiricisi katılım sağladı. 
Sempozyumda konuşma yapan Erzurum Valisi Seyfettin AZİZOĞLU, hayvancılık faaliyetlerinin Doğu Anadolu Bölgesi ve Erzurum'un vazgeçilmez bir unsuru olduğuna dikkat çekerek Erzurum'un tarımsal üretim gelirinin büyük kısmının hayvansal ürünlerden elde edildiğini ancak hayvancılık faaliyetlerinde verimliliğinin düşük olduğunu belirtti.  Çözüm olarak mera alanlarının ıslah edilmesine ihtiyaç olduğunu belirten Vali AZİZOĞLU, hayvansal ürünlerin ekonomiye olan katkısını artırmak için kooperatiflerin etkin olmasının önemine vurgu yaptı. 
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI yaptığı konuşmada, tarım sektörünün ülke ekonomisi için önemine dikkat çekerek sektörün yapısı ve özellikleri gereği kooperatifçiliğe olan ihtiyaçtan bahsetti. 
Sempozyumda, Genel Müdürlüğümüz personeli Dr. Hayati BAŞARAN tarafından “Türkiye’de Kooperatifçilik ve Tarım Sektörü” başlıklı bir sunum yapılmış, ayrıca Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Erzurum Ziraat Odası Başkanlığı, üretici ve yetiştirici birlikleri ile kooperatif yöneticilerinin katıldığı açık oturumda, “Erzurum İli Tarımsal Faaliyet Beklentileri ve Kooperatifçilik” konusu tartışılmıştır.  
Yapılan tartışmalar sonucunda; hayvansal üretim, canlı hayvan ve hayvansal ürünleri pazarlama faaliyetlerinin kooperatifler aracılığı ile yapılmasını sağlayacak çalışmalara devam edilmesi kararı alınmıştır.