Kelkit Havzası’nda Küçükbaş Hayvancılığı ve Kooperatifçiliği Geliştirme Çalıştayı Yapıldı

Kelkit, Şiran ve Köse İlçelerinin kalkınmasına katkı sağlamak adına Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Gümüşhane Üniversitesi, Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kelkit Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) işbirliğinde 17-18 Ocak 2019 tarihlerinde “Kelkit Havzası’nda Küçükbaş Hayvancılığı ve Kooperatifçiliği Geliştirme Çalıştayı” düzenlenmiştir. Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Servet DALTABAN, Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürü Edip BİRŞEN, DOKA Genel Sekreteri Onur ADIYAMAN, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim ZEYBEK ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun açılış konuşmalarını takiben sabahki oturum Gümüşhane Vali Yardımcısı Aytaç AKGÜL’ün konuşmasıyla tamamlanmıştır. Birlikte iş yapma ve işbirliğinin önemi vurgulanırken Kelkit Havzası’nın küçükbaş hayvancılık faaliyetleri için elverişli olduğu ve bölgeye önemli katkılar sunacağından bahsedilmiştir.
Çalıştayın öğleden sonra yapılan oturumlarında, Gümüşhane Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bahri BAYRAM, Kelkit Havzası’nda küçükbaş hayvancılığın durumuna ilişkin, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer ULUTAŞ Kelkit Havzası’nda küçükbaş hayvancılığı geliştirmeye yönelik stratejiler üzerine, Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binali ÇOMAKLI Kelkit Havzası’nda mera yönetimi ve Koyunculuk açısından önemine ilişkin, DOKA Gümüşhane Yatırım Destek Ofisi’nden Uzman Serkan ATABAŞ küçükbaş hayvancılık yatırımlarına yönelik teşvik sistemlerinden ve bu sistemlerden faydalanma esaslarına yönelik sunumları gerçekleştirilmiştir.
Son bölümde, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanı Dr. Ali AYAR “Halk Elinde Küçükbaş Hayvancılık Islah Projeleri” başlıklı sunumunu, Genel Müdürlüğümüz Ticaret Uzmanı Ayten Esra ZEYREK Neden Kooperatif Kurmalıyız” sunumunu ve Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) temsilcisi Prof. Dr. Selahattin KUMLU ise “Kooperatifçilikte Almanya Örneği” başlıklı sunumunu yapmıştır.